Præmietagere
Kandidatklassen:
1. FM Jakob Aabling- Thomsen, Brønshøj, 5½ point
2. IM Jens Ove Fries Nielsen, Viborg, 5 point
3. Bjarke Jensen, Jetsmark, 5 point
4. Bo Jacobsen, Århus/Skolerne, 4½ point
Ratingpræmie 2100 – 2250: Sandi Stojanovski, Køge, 4½ point
Ratingpræmie under 2100: Martin Percivaldi, Hillerød, 4 point
Juniordanmarksmester: FM Mads Hansen, Frem, 4½ point

 

kandidatklassen

FM Mads Hansen, Martin Percivaldi, FM Jakob Aabling- Thomsen og Bjarke Jensen

 

Veteranklassen
1. Erik Jarlnæs, Frederiksberg, 4 point
2. Bjørn Laursen, Evans, 3½ point
3. Erik Holm Jacobsen, Vordingborg, 3½ point
Ratingpræmie: Søren Rud Ottesen, Silkeborg, 2½ point

 

veteranklassen

Erik Holm Jacobsen, Søren Rud Ottesen, Erik Jarlnæs & Bjørn Laursen


G5 – gruppe 1:
1. Morten Andersen, Odysseus, 3½ point
2. Tavs Bjerre, Skanderborg, 3½ point
3. Morten Rasmussen, Skanderborg, 3½ point

 

g5 gr1
Morten Andersen & Morten Rasmussen


G5 – gruppe 2:
1. Klaus Brandt, Enkeltmedlem, 3½ point
2. Karsten Kierkegaard Olsen, Evans, 3½ point
3. Jan Kargaard Jensen, Svogerslev, 3 point

 

g5 gr2
Karsten Kierkegaard Olsen, Klaus Brandt & Jan Kargaard Jensen


G5 – gruppe 3:
1. Anders Haarup, Skanderborg, 4½ point
2. Jonas Bjerre, Skanderborg, 4 point
3. Vagn Larsen, Holbæk, 3 point

 

g5 gr3

Anders Haarup & Jonas Bjerre


G7 – gruppe 1:
1. Michael E. Vesterli, BMS, 5½ point
2. Kurt Klifoth, Valby, 5½ point
3. Torben Kyhl Sørensen, SK1968, 5 point
Ratingpræmie: Leif Jensen, Tølløse, 4 point


g7 gr1

Kurt Klifoth, Leif Jensen & Michael E. Vesterli

 

G7 – gruppe 2:
1. Arne Øland, Hillerød, 6 point
2. Lasse Luther, Jetsmark, 5½ point
3. Jørn Hvid Christensen, Skive 4½ point

 

g7 gr2a
Arne Øland

g7 gr2b
Jørn Hvid Christensen & Lasse Luther


G7 – gruppe 3:
1. Jonbert M. S. Jensen, Nørrebro, 5½ point
2, Bernhard Sørensen, Hillerød, 4½ point
3. Thomas Søndergaard Thybo, Morsø, 4½ point

 

g7 gr3

Thomas Søndergaard Thybo, Jonbert M. S. Jensen & Bernhard Sørensen

 

Network Media Hjemmeside fra
Network Media